2009. november 27., péntek

Decemberi gondolkodó

A bátyámat helyettesítettem angoltanárként két kissebb faluban. Számomra nem mindennapi élményekben lehetett részem. Egy kicsit tartottam is tőle, ugyanis emlékszem még az én általános iskolai éveimből, hogyan bántunk a helyettesítőkkel. Azonban imádságainkat Isten meghallgatta, így nem volt különösebb gond. Csak az egyik osztály volt nagyon hangos és engedetlen. Éppen abban osztályban magyaráztam, majd írni kezdtem a táblára és kértem a tanulókat, hogy ők is írjanak. Ahogy végignéztem az osztályon, egyértelmű volt számomra: ezek a gyerekek nagyon szegény körülmények közül jönnek. Sokaknak az iskolai napi kifli és tej az egyetlen biztos ennivalóforrás. Nap mint nap ugyanabban a ruhában, néhányan füzetek és felszerelés nélkül jönnek iskolába…
Gondolataimat hamar megzavarták a rendetlenkedők, akik nem találták a helyüket. Az egyik ilyen lány kínlódott az írószerével- nem nagyon írt már. Kivettem a tolltartómból egyet és a kézmosást eléggé igénylő kezébe adtam. Nem felejtem el azt a pillantást… Tényleg ideadja? Nekem? Pedig csak egy írószer volt.
Azonnal eszembejutott egy másik alkalom. Külföld, konferencia. Neves előadó, sokat olvasott, teológiai tudományokat birtokló, idősödő tanár. Amikor szolgálni kérik, elmondja, sok kérdésre sok választ keresett és talált már. Azonban egy kérdés még mindig a szívébe markol. Miért engem? Miért nekem?
Túl könnyen elbízzuk magunkat. Túl könnyen megszokjuk a jó helyzetünket. Az ünnep közeledtével talán neked is érdemes ezeket a kérdéseket feltenned: Hogy lehet, hogy Isten ideadta a Fiát értem? Örök életet adott- nekem? Miért szeret engem úgy?

Kelemen Napsugár

2009. november 9., hétfő

Vezess sátradba Uram...





„Már csak egy nap” - számoltuk. Este egyeztetések a táborral kapcsolatban. Utolsó időpont-megbeszélés a „taxisokkal”. Lista bővítés-szűkítés, egy röpke minden-megvan-vizsgálat és egy utolsó „nyugodt” pihenés. :)
Ugyanolyan napnak indult ez is, mint általában a többi. Talán egy dologban különbözött a nyár legtöbb napjától… esett. :( No, és ki az az ember, akinek ettől nem megy el a kedve? (Na jó, lehet tudok párat…) Többségünket lehangolta. Újabb imákat rebegtünk, betettünk még 1-2 vastag cuccot, de nem hátráltunk meg.
Óránként, félóránként érkeztek a táborozók. Az elsőknek sem volt gond a többiekre való várakozás, főleg, hogy a nap is kisütött. Előkerültek a ping-pong ütők, a röpi labda, és a Ligretto.
Délutánra megérkezett a tábor apraja-nagyja: ki kocsival, ki biciklivel, ki nagy csomaggal, ki kisebbel, ki egy sátorral, ki kettővel. Percenként felfedeztünk valami különlegest, amit addig még nem ezen a nyáron, és amitől már különlegesnek találtuk azt a napot. Mindenkit eltöltött valami különleges öröm. Megkezdődött!!! Ezt leginkább az út túloldalán lehetett észrevenni, ahol percek alatt színes lett a völgy. Igen, a sátraktól. Éppolyan színesek és különbözőek voltak, mint mi.
Aztán szólt a trombita. Vacsora! Üdvözlés, bemutatkozás, programismertetés, Az ételért énektanulás és be is esteledett. Többen is úgy gondoltuk, hogy az esténkénti tábortűz egy elmaradhatatlan tényezője a sátortábornak, így már első este prezentált a csapat minden tagja a tűznél. Gyors gitárhangolás, szólamokra osztás és máris felcsendült egy-két régi és új ének. „Lámpaoltás” után csendességünkben mindannyian hálásak voltunk, hogy az első napot (majd a többit is) „szárazon megúsztuk”.
Reggel mindenki munkába állt. Trombitaszóval ébresztettek. Sanci fáradhatatlanul játszotta reggelente a Hála, hogy itt a csendes reggel-t meg a Jó reggelt Uram, Jézus-t. Néha fülsiketítően, de annál lelkesebben. :) Aztán Noéminek előkerült a piros sípja, mely ha kellett, ha nem, szólt. Étkezésre híváskor szeretettel fogadtuk, máskor… Tóbiás magára vállalta „a tábor zenésze” szerepet is, és együtt dicsőítettük Istenünket. Néhány lelkes „idegen”, Zsolt meg Gyuszi szeretettel vállalták a zászlófelhúzást, és a lehető legünnepélyesebben megnyitottuk a 2009-es bölönpataki Sátortábort, amely augusztus 12. és 20. között tartott és közel ötvenen voltunk.

Istennel az életben! - lobogott a zászlón, szólt az előadásokon, csoportbeszélgetésen is nem egyszer, és nem tehettünk ellene (nem is akartunk), ez volt a hét témája.
Első nap az Istenben való elrejtettségről tanulhattunk. Megtanultuk, hogy ehhez szigorúan kell a bűnök felszámolása. A csoportbeszélgetéseken beszélgettünk a bűn fogalmáról, súlyosságáról, következményeiről, bűnökről amik „nem bűnök” és az elrejtettség „jeleiről”.
Így újult erővel, feltöltődve újra nekiállt a tábor apraja-nagyja az akkorra már közkedveltté vált röpinek. Ekkorra már nem jutott az sem eszünkbe, hogy a röpipályától nem messze medve-átjáró van. Biztosak voltunk benne, hogy az örömzajtól közelünkbe sem próbál merészkedni. (Bár a konyhából kijövő csodás illatok biztosan őt is csábították…)
A hét további témái: Istennel önmagamban, Istennel a családban-házasságban, Istennel a gyülekezetben, Istennel a társadalomban.
Jó volt együtt beszélni félelmeinkről, elkeseredettségeinkről, a családról, az Isten szerinti házasságokról, a nekünk problémát jelentő dolgokról a gyülekezetben, helyünkről a társadalomban, és mindezeket a Biblia fényében megvizsgálni. Mindannyian tanulhattunk és erősödhettünk. Örültünk, hiszen mindenekelőtt ezért mentünk oda!
(...)
A program betartása nem jelentett továbbra sem gondot. Pontosan tudtuk, mikor jön a reggeli, ebéd, vacsora. Ha más nem, a gyomrunk jelezte. Mert hát igenis el lehet fáradni abban is, ha az ember jól érzi magát, meg akkor is, ha azt a sok élményt gyűjtögeti, amit mi… Mint például a vízesés-zuhany, medencézés, méta, számháború, kirándulás, szappanos-csúszda, röpi, ping-pong, fahordás, tűzrakás, „divat-diktálás”… Majd elfelejtettem: férfikórus, esti jelenetek, bemerítés. Ezek is ugyanúgy ott vannak az emlékgyűjteményeinkben. Talán még élesebben, mint egy-két dolog.
(...)

Cséki Leona

A teljes cikk a Mustármag novemberi számában olvasható

2009. november 5., csütörtök

„Félig hívő nem hívő…”

Ruth(66) és Christian(65) Schwalm talán több szilágysági (és nem csak) ember számára ismerős. Az 1989-es forradalom óta rendszeresen jönnek Romániába: felkeresni testvéreket, barátokat, segítséget nyújtani ott, ahol lehet és kell. Külföldi létükre igen egyszerű és körültekintő emberek. (Csak egy példát említsek: az őket vendégül látók dolgát azzal igyekeznek megkönnyíteni, hogy hálózsákot hoznak magukkal. Vagy ágyneműhuzatot…)

Átutazóban hozzánk is bejöttek nemrég. Erdélyi élményeikről, kerékpárjaikról, a fiatalosság titkáról kérdeztem őket…

N: Honnan jöttek?

R&C: Svájcból jöttünk, egy kisebb, a Német határhoz közel lévő faluból.

N: Mikor és milyen céllal jöttek először Erdélybe?

R&C: 1991-ben, röviddel az ország határainak megnyílása után. Egyik kedves barátunk előzőleg (1990-ben) járt az országban, és segített az itteni keresztyén gyülekezeteknek. A következő évben minket is meghívott, hogy tartsunk vele. Hoztunk ruhákat a szegényeknek, Bibliákat, keresztyén könyveket, traktátusokat.

N: Árvaházakat is látogattak?

R&C: Eleinte nem. Csak gyülekezeteknél voltunk. Többnyire Magyar Baptista Gyülekezeteknél.

N: Eltelt egy jó néhány év a forradalom óta… Miért jönnek mostanában az országba? A gyülekezetük küldi?

R&C: Nem, inkább testvér-barátlátogatásról van szó. Azért jövünk, mert reméljük, hogy valamiképpen bátorítás lehetünk a számukra. Másképpen, mint a forradalom után közvetlenül, mert a dolgok sokat változtak az elmúlt 18 évben… Azt mondják az itteni barátaink, hogy fontos számukra az, hogy meglátogassuk őket. Kevésbé fontos az, hogy hozunk-e valamit. Azt szeretnék látni, hogy nem felejtettük el őket.

N: Biztosan sok emlékük van a látogatásokról. Kérem, mondjanak el belőle nekünk is egy keveset!

R&C: Gyakran úgy jöttünk el otthonról, hogy nem tudtuk előre az egész útról, hogy hol fogunk aludni vagy mit fogunk enni. Nem volt pontos útitervünk. De Isten mindig a legmegfelelőbb helyekre vezetett. Ő mindent pontosan eltervezett…

Volt olyan, hogy hoztunk egy biciklit, de nem tudtuk, hogy kinek fogjuk adni. Kérdeztük a barátainkat… végül megkérdeztünk egy román lelkipásztort, nincs szüksége egy biciklire? Ő így válaszolt: „Ezt azonnal el kell mondanom a feleségemnek. Már egy ideje imádkozik bicikliért!” Bebizonyosodott, hogy Isten vezetett arra, hogy feltegyük neki ezt a kérdést.

Egy másik alkalommal vezetés közben különösen tapasztaltuk Isten oltalmazó kezét. Sötét volt, és éppen egy teherautót akartunk megelőzni. Szokatlan módon a sebességváltó nem működött, ezért csak nem előztünk. Hirtelen megpillantottunk egy kivilágítatlan szekeret a velünk szemben jövő sávon. Ha Isten nem szól közbe, balesetet szenvedtünk volna…

(...)

N: Kívülállóként szemmel követhették országunk, gyülekezeteink változásait az elmúlt években a teljes vallásszabadság kezdete óta. Mit üzennek az itteni, mai fiataloknak?

R&C: Másvalakitől hallotuk ezt az értékes mondást: „félig keresztyén nem keresztyén”. Másszóval „félig hívő nem hívő”. Isten szemében semmit sem ér! Szánjátok oda az életeteket, az időtöket, mindeneteket, amitek van, teljesen az Úrnak!

Kérdezett Kelemen Napsugár

(A teljes interjú a novemberi számban olvasható)


2009. november 3., kedd

2010-es Mustármag projekt

Kedves fiatalok!

Annak érdekében, hogy a Mustármagot minnél inkább magatokéinak érezzétek, és belekapcsolódjatok az írásba, szerkesztésbe, az EMABISZ vezetősége és az új szerkesztő a következő ötlettel állt elő:

A következő évben, 2010-ben, minden hónapban egy-egy nagyobb ifjúsági csoport több részt vállalhat a lap szerkesztéséből. Az ifiknek a következő cikkeket, képeket kell beszerezniük, megírniuk, lefényképezniük:

I. Címlapfotó (első oldal)- tudjuk, hogy vannak ügyes fotósok köztetek :)

II. Igemag (harmadik oldal, 700-800 szó): a lelkipásztorotok feladata, hogy megírja általatok választott téma alapján

III. Bizonyságtétel (300-400 szó): az ifjúságotok egy (vagy két) tagja leírja a megtérését

IV. Ifjúsági bemutatkozás (kb. 500 szó) és min. 2 kép.

Az ifjúság bemutatkozásakor a következő kérdésekre kell válaszolnotok:

1. Hányan szoktatok lenni az ifjúsági órákon?

2. Ki tartja az alkalmakat?

3. Az utóbbi három ifjúsági alkalom témája…

4. Ki az ifjúsági vezető?

5. Milyen közös tevékenységeket szoktatok együtt végezni az ifjúsági órákon kívül? (pl. misszió, beteglátogatás, sport)

6. Az ifjúsági csoportnak kb. hány százaléka vesz részt ezeken az alkalmakon?

7. Mit gondoltok, hogyan érezné magát egy idősebb személy a gyülekezetetekből az ifjúságin?*

8. Milyen az istentiszteletek programja a saját gyülekezetetekben? Hogy érzitek magatokat a vasárnapi istentiszteleten?*

9. Meséljetek el egy közös élményt, amit azóta is emlegettek!

10. Egyéb: amit szeretnétek ide leírni az ifitekről.

(* ezekre a kérdésekre nem kötelező válaszolni, de várjuk az őszinte válaszokat :) )

V. Riport (500-600 szó): ha vannak lelkes fiatalok, akik szívesen kérdeznek, egyszerű vagy ismertebb embereket, példaképeket…

Természetesen más típusú, önkéntes, építő írásokat is szívesen fogadunk!

A következő ifjúságokat javasolták a projektben való részvételre: Nagyvárad I., Arad I., Bihar, Zilah, Sámson, Kraszna, Perecsen, Szatmár, Kolozsvár, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy (nem feltétlenül ebben a sorrendben és csatlakozhatnak más ificsoportok is).

A szerkesztő majd felveszi a kapcsolatot az ifjúsági vezetővel és megbeszéli vele a további részleteket. Várjuk a lelkes bekapcsolódást, hisz ez a lap Róla és rólatok beszél!


U.I. A januári lapszámot a nagyváradiak, a februárit a kolozsváriak vállalták el...