2012. április 30., hétfő

Tizenkettedikes konfi Kolozsváron


Sajnos elromlott a számítógépem. A májusi lapszám összeállítása ezért döcög... Most hosszú hétvége is van, ezért is megy nehezebben...
Ezért egy fontos hirdetnivalót közlök alább, ami a májusi lapszámban is megjelenik, de addig még van, és valószínű, hogy késő lenne...

Idén május 11-13 között kerül megrendezésre a Kolozsvári Tizenkettedikes Konferencia. Szeretettel várunk minden olyan végzős tanulót, akit érdekel az egyetemista élet, a város, az ifi. Meghívott előadóink Borzási Pál és Berszán István.
Részleteket megtudhattok a http://www.facebook.com/egyetemistaifi oldalon. Jelentkezni lehet a Facebook oldalunkon, telefonon (0752 206567 /0728194110) illetve a boldog_bence@yahoo.com e-mail címen május 8-ig. A jelentkezés a 20 RON résztvételi díj kifizetésével válik érvényessé. A pénzt határidőn belül juttassátok el Szűcs Dávidhoz. Szükség esetén banki átutalás is lehetséges. Határidő utáni jelentkezést 25 RON résztvételi díj ellenértékében fogadunk el. A fenti elérhetőségeinken kaphattok további segítséget a jelentkezéssel kapcsolatban. 


2012. április 17., kedd

Jegyeseknek (1.)



Minden építkezési munkálat végső eredménye attól függ, hogy milyen tervet készítettél, és hogyan tetted le az alapokat. A házasság és a közös otthon sem kivétel ez alól.
Amikor fiatalok elindulnak a karrierjük útján, elküldjük őket egyetemre, képzésekre, aztán vizsgáztatjuk őket, hogy lássuk képességeiket. Pályát válthatnak bármikor, ha nem tetszik a választott karrier, vagy ha elbuknak a vizsgákon. De amikor két ember házasságot köt, az a második legnagyobb döntése az életüknek. Egy közös projektnek lesznek a részesei, megosztják egymással ugyanazt a házat, ugyanazt az ágyat, valószínű, hogy ötven vagy még több éven keresztül is. Amint a döntést meghozták, nincs menekvés, egészségben, betegségben, ha sikeressé válnak, vagy ha kudarcot vallanak, a projekt addig tart, amíg az egyik partner a „cégben” meghal. Az egyetlen ennél nagyobb döntés az, hogy valaki szolgálja-e Istent, vagy nem – mivel ennek a döntésnek az eredménye kihatással van az örökkévalóságra…
Sajnos keveset foglalkozunk azzal, hogy a párok megtervezzék, megalapozzák a közös jövőjüket. Hacsak nem egy szerető, megalapozott keresztyén otthonból jönnek mindketten, akkor talán fogalmuk sincs arról, hogy milyen egy sikeres, boldog házasság. Ha az egyik fél egy olyan családból jön, ahol szülei házassága egy katasztrófa volt, a másik félnek pedig egészséges családi háttere van, akkor a nehézségek még nagyobbak lehetnek! Egyiküknek csupán egy álma van, amiben reménykedik, a másiknak pedig egy életpélda, amit lemásolhat. Az álom és az életpélda nagyon különbözhetnek egymástól… Beszélgess jegyeseddel a gyerekkorodról, iskolai tapasztalataidról, otthonodról! Készítsetek listát arról, hogy miben különböztök egymástól. Tiszta és világos bibliai tanácsadás nélkül a párkapcsolatban lévők olcsó viccekben megnyilvánuló világi vélemények, és az egyre csökkenő színvonalú sajtóból nyernek felkészülést a házasságra… Mindannyian kapunk tanácsokat – vagy ilyet, vagy olyat.
Mivel a házasság egy hosszútávú elköteleződést jelent, a kezdeti körülmények soha nem egyeznek azokkal a körülményekkel, amelyben majd véget ér. A közötte levő változások száma végtelen! Elég könnyen eltervezheted, hogy házasságot kötsz, de nem lehet terved a házasságod egészére. Amit tehetsz az az, hogy szilárd alapot vetsz a házasságodnak, amely elég biztosan áll ahhoz, hogy kibírja az átdolgozásokat, bővítéseket, melyeket az elkövetkezendő években el kell végeznetek.
Minden jegyespárnak derűs álmai vannak a töretlen boldogságról. Azok, akik a valóságos világban is élnek, tudják, hogy ez nem mindig lesz így. Kevés pár akar vagy képes tudomást venni az eshetőségekről, amelyek életükbe léphetnek.
Házastársaddal való kapcsolatod nem szabad a jelenlegi körülményektől függjön!
Charles Swindoll a házasságot egy belsőépítészeti felújításhoz hasonlította: több időt vesz fel, mint tervezted, többe kerül, mint vártad, nagyobb rendetlenséggel jár, mint amire számítottál, és szilárdabb elhatározást követel, mint gondoltad. Kiegészíthetjük ezt azzal, hogy a házasság csodálatosan megelégíthet!
Lehet, hogy megfordult a fejedben: szerelmesek vagyunk, miért van szükség a jegyességre? Először is azért, mert a jegyesség a házasságra irányítja a gondolatokat. Tervezésre szánt idő. Egy elkötelezettség, az első lépése a végső elkötelezettségnek. A jegyesség alatt tanulod, hogyan kell elkötelezettségben élni a végső elkötelezettség nélkül. A jegyesség köteléke még felbomolhat, a házasság köteléke viszont nem!
A jegyességi idő legyen beszélgetésre szánt idő. Annak az ideje, hogy megismerjétek egymást, miközben a jövőre együtt gondol-tok. A jegyesség miatt a kapcsolatotoknak van célja, van terve. Mindketten tudjátok, merre haladtok. Nincs már többé helye a forró kása kerülgetésének. A rokonság, barátaitok mind tudják, merre haladtok, és hogy együtt haladtok ezen az úton. Így a jegyesség megkönnyíti a tervezést: mindenki elvárja, hogy tervezzetek. Az elköteleződés közelebb von titeket egymáshoz. A jegyesség ideje nagyon izgalmas! Itt az idő, hogy álmaitok, és reményeitek valóságot öltsenek! Egyes párok csak úgy belesodródnak az együttélésbe, de ti tervezitek a házasságot.
(folytatjuk)

Brian and Barbara Edwards No Longer Two c. könyve alapján, Kelemen Napsugár
(megjelent a Mustármag 2012. márciusi lapszámában)

2012. április 8., vasárnap

Áprilisi ajánló

Barátságok, emberi kapcsolataink néha „csak úgy” adódnak. De meddig tartanak?
Tinédzser koromban egy-egy táborozás, missziós hét végén az e-mailcím- és telefonszám-csere után, amikor már tényleg el kellett válni a barátoktól, és enyhe szomorúság vett rajtam erőt, valaki ezzel az igazsággal vigasztalt: vannak olyan kapcsolatok, melyeket csak egy időre kapunk. El kell fogadni, hogy nem lehet ugyanazt ugyanúgy fenntartani, mint az adott időszakban. Hálát kell adni a szépért, a jóért, de el kell engedni. Nem volt ezt könnyű megérteni. Azonban minél többször történt meg, annál hamarabb eszembe jutott ez az igazság.
De mi van azokkal a kapcsolatainkkal, amelyeket Isten hosszabb időre, vagy talán egy életre adott? Vannak olyan emberek, akiket Isten rád és rám bízott. Felelősek vagyunk értük.
A hűség manapság legtöbbször nem erény. „Ha nem tetszik, ha nem megy jól, akkor válts!” – tanácsolják. Isten viszont nagyra tartja a hűséget. Ha Ő nem volna hűséges ígéreteihez, akkor nekünk már régen végünk volna.
A hűség a Lélek gyümölcse. Fontos azonban, hogy csak azokhoz az elvekhez, azokhoz a szokásokhoz, azokhoz a dolgokhoz légy hűséges, amelyek Isten iránti hűségedet nem akadályozzák.
Ebben a lapszámban olvashatunk arról, hogy valaki egyedülállósága idején hűséges volt Istenhez, majd Isten megáldotta házastárssal. Másvalaki azt mondja el, hogyan értette meg, hogy élete nagy döntését időben kell rendeznie, mert a holnap nem biztos. A Jegyeseknek c. írás második részét is megtaláljátok a 8. oldalon.
Ebben a hónapban ünnepeljük egyik legfontosabb ünnepünket, a húsvétot.
„Ha pedig meghaltunk Krisztussal, hisszük, hogy vele együtt élni is fogunk.” (Róm 6,8)
Mindenkinek áldott feltámadási ünnepet  kívánunk!
Kelemen Napsugár